Anıl AVCI

Anıl AVCIHer bedenin dışarıdan doğru bir dokunuşa ihtiyacı vardır. Bir masaj terapi seansı almak için bedenin kullanılamayacak hale gelmesini beklemek gerekmez. Doğru bir dokunuş, tıkanmış enerjileri ve blokajları açarak, bedende saatlerce yapılan bir egzersizden çok daha kalıcı bir etki bırakır.

Ben Kimim
Mimar Sinan Üniversitesi Restorasyon ve Geleneksel Türk Sanatları bölümlerinde okuyup bu alanlarda uzun süre çalıştım. Seramik, Çini, Ebru, Minyatür gibi alanlarda işler çıkardım.
2006 yılının yazında, Mimari Restorasyon yaptığım şantiyeden çıkıp Kabak Koyu’na giderek Tatjana Rotenberg ile başladığım Beden Terapi çalışmalarımı yıllar içinde değişik tekniklerle harmanlayıp Restorative Touch Therapy’ye ulaştım.

Temel kullandığım teknikler her geçen zamanda birbirine uyumlu bir biçimde değişti, evrimleşti. Kendi bedenimdeki problemlere çare ararken bir çok terapi tekniğiyle tanıştım.
Tetik Nokta’yla başlayan serüven, Hindistan’da Eugenio Olid ile Osteopati temelinde Cranio Sacral dersleriyle yeni bir boyut kazandı. Bir süre sonra Betül İpekçioğlu sayesinde Feldenkreis’la tanıştım ve Mind in Motion felsefesine yaklaştım. Tayland’da Thai Chi Holistics Kliniği’nde aldığım Geleneksel Çin Tıbbı ve Qi Gong dersleriyle geldiğim noktada, bedenin şifasının kendi içinde olduğu, dışarıdan gelecek desteğin ise bedende kendi kendine şifalanma bilgisinin hatırlatılması için bir dokunuş olduğu gerçeğine ulaştım.

Beden Terapisti olarak çalışmanın en güzel tarafı, kendi bedeninle kurduğun ilişkinin her adımda daha da sağlamlaşmasıdır. Eğer bilgiyi doğru algılamayı başarırsan da bunu başkalarına aktarmanın en kolay yolu bedenden bedene aktarımdır. Benim için masaj, bir verme eylemi değil, bir birlikte şifalanma ritüelidir. Her kasın, kemiğin, iç organın, bağ dokusunun, liflerin ve fasyanın kendine ait bir bilinci ve tarihi olduğunu bilmenin gerektirdiği bir saygıyla uygulanmalıdır.

Restorative Touch Theraphy seanslarından ne beklemeliyiz;

Seanslar, ilk seansta 1,5 saat, takip eden seanslarda 1- 1,5 saat arası sürer
Bedenin kondisyonuna göre uygulanacak teknikler belirlenir.
Bedende akut bir problem varsa, ilk seansta bütün bedenin yanı sıra bu problem üzerinde yoğunlukla çalışılır. Her ne kadar akut problemler bizi en çok rahatsız edenler olsa da bedeni bir bütün olarak algıladığımız için, bütün hareket, iskelet, kas, bağ dokusu, faysa ve omurga sistemi üzerinde çalışırız. Tetik Nokta terapisi özellikle ağrı tedavisinde etkilidir fakat tek başına bütün sistemi tetik noktayla çözmek için yoğun ve uzun seanslar almak gerekir. Bu yüzden, omurga üzerindeki deformasyonları esas alarak bir çalışma yöntemi belirlenir. Meridyenler, enerji kanalları, iç organlar, el ve ayaktaki refleks noktaları, cranio ve sacral bölgesindeki tıkanıklıklar bizim için çok önemlidir.

İlk seanstan itibaren bedenin farkındalığı artmaya ve kendi kendini iyileştirme bilinci çalışmaya başlar. İyileşmede süreklilik önemli olduğundan, başlangıçta en az beş seansın yoğun olarak alınması önerilir.

Çalıştığım teknikler;

2006
Derin Bağ Dokusu Masajı, Tetik Nokta Tedavisi, Refleksoloji (Türkiye-Almanya)
Tatjana Rottenberg ( Sertifikalı Eğitim)
2008
Feldenkreis , Triggered Movment (Türkiye-Almanya)
Betül İpekçioğlu ( Eğitim Devam Ediyor)
2009
Eugenio Olid
Osteopathy, Cranio Sacral Terapi ( Katılımcı Belgeli WorkShop) (Hindistan)
2011
Milli Eğitim Bakanlığı Masaj Kursu (Sertifikalı)
2012
Medikal Qi Gong , Tao Of Women ( Tayland)
Thai Chi Holistics (Eğitim Devam Ediyor)