Sibel SÜREL

Sibel Sürel1965’te istanbul’da doğdu. ilköğretimini Ankara ‘da Teğmen Kalmaz ilkokulu’nda tamamladı. 1976 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı Bale yüksek bölümünden 1983 yılında iyi dereceyle mezun oldu. 1983 – 1987 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solist ve başdansçı olarak çalıştı. ilk başrolünü Oytun Turfanda‘nın eseri olan “yozdöngü“ nde Meriç Sümen ile dönüşümlü olarak paylaştı.
1987 yılında aynı zamanda hocası olan Meriç Sümen‘in davetiyle İstanbul Devlet Opera ve Balesi‘ne geçiş yaptı. 1987 – 1992 yılları arasında sahnelenen tüm eserlerde başrol dansetti. başlıcaları : Kuğu Gölü, Paquita, Bahçesaray Çeşmesi, Nemrut‘un dansı, Nijinsky ile Bir Öğleden Sonrası, Fındıkkıran, Uyuyan Güzel, Antonius ve Kleopatra, Carmina Burana, Spartacus, Giselle, İlişkiler..

1992- 1994 yılları arasında dünyaca tanınmış koreograf Valeri Panov‘un davetiyle gittiği Bonn Balesi’nde 200’den fazla temsil yaptı. Nureyev’ in ölüm yıldönümü için yapılan gala gecelerinde Panov‘un “Requiem“ adlı Pas de Deux’sünü dansetti. Aynı grupla gittiği Moskova turnesinde “ Budala “ eserinde Nastasia rolünü üstlendi.

1995 yılında İstanbul Devlet Balesi’ne geri döndü. 1996 yılında İtalya‘nın Lecce şehrinde yeni kurulacak bale topluluğunun ilk temsilinde başrol dansetmek için davet aldı ve İtalyan dansçılarla sahneye çıktı.

1998 yılında Türkiye’yi dünyada temsil etmek için kurulan “Sultan’s of Dance “ (Anadolu Ateşi)’nin yaratıcı kadrosunda eğitmen ve dansçı olarak uzun süre görev yaptı. İstanbul Devlet Balesi’nde sergilenecek olan Aysun Aslan’ın “ Ağır Roman “ adlı dans tiyatrosundaki rolünün ağırlığıyla bu gruptan ayrılan Sürel, 5 yıl boyunca boyunca kast değişikliksiz sürdürdü ve Los Angeles turnesinde de dansetti.

1992 yılında yoga yapmaya başladı. balenin getirdiği fiziksel yorgunluğun yoga ile azaldığını fark ettikten sonra bu çalışmalarına ağırlık verdi. Çok sayıda work-shop’a katılarak araştırma ve çalışmalarına devam ederken 1998 yılında yoga eğitmeni Adnan Ananda Çabuk ile yoluna devam etti. Sertifika alarak Siddashram‘ın hocaları arasına katıldı. Yogayı bir yaşam biçimi olarak benimsedi.

Moda dünyasında da sahne düzenlemeleri, koreografiler yaptı. Zaman zaman podyuma da çıkan sanatçı Uğurkan Erez, Gaye- Sait sökmen, Cemil İpekçi, Arzu Kaprol, Bahar Korçan ve Ümit Ünal ile çalıştı.

2005 yılında İzmir‘ de yapılan dünya üniversiteler arası olimpiyat oyunları açılış gösterisinin sanat yönetmenliğini yaptı.

Halen Shaman Dans Tiyatrosu’nda artistik yönetmen olarak görev yapmaktadır.