“Acemi Yogi”nin ikinci baskısı çıktı

Acemi Yogi - Paloma Yayınları

Acemi Yoginin El Kitabı

Esra E. Karaosmanoğlu

Türkiye’deki yoga kitaplarının büyük bir çoğunluğu yabancı kaynaklardan yapılan tercümelerden oluşmaktadır. Bu sebeple, kitapçılarda satın alınan çoğu kitap, ne Türkiye’deki yoga uygulamalarını yansıtıyor, ne de okura yaşadığı ülkedeki yoga alternatiflerini sunabiliyor. Yoga konusunda ülkedeki çalışmaları irdeleyen, Türk eğitmenlerinin eserlerinin neredeyse hiç bulunmaması, Esra E. Karaosmanoğlu’nu bu kitabı yazmaya iten sebeplerin başında geliyor.

“Acemi Yoginin ElKitabı”nın yazılmasının bir diğer önemli sebebi, yazarının, yoga ve spritüel uygulamalar konusunda karşılaştığı aşırı ciddiyete verdiği mizahî cevaptır. Yoga gibi kişisel gelişime odaklı bir disiplin, eğitmenlerin elinde bir rekabet aracına sıklıkla dönüşebiliyor. Spritüel savaşlar egolu eğitmenlerin eseridir. Yoga dünyasındaki çoğu kişi yogayı aşırı derecede ciddiye alıp, bu disiplinin hakikat ve keyif boyutunu unutmaktadırlar. Yazar, yogayı ciddi bir şekilde yapmayı ancak kendimizi o kadar da ciddiye almamamızı salık veriyor. Bu kitapta kullanılan mizahî dil, karikatürler, ve yazarın paylaştığı derin, bir o kadar da yoganın temellerini anlamaya yeterli kapsamlı bilgiler, bu anlayışın ürünüdür.

Evde uygulanması son derece basit, okunması rahat, yer yer sizi düşündürtecek, yer yer güldürecek olan “Acemi Yoginin ElKitabı”, keyifli bir şekilde yogayı keşfetmenize ve konu hakkındaki bilgilerinizi derinleştirmenize olanak veriyor.

“Acemi Yoginin Elkitabı” – Esra E. Karaosmanoğlu

(Paloma Yayınları, Şubat 2016, 2. Baskı)

Konu ile ilgili aklınızda birşeyler varsa lütfen yazınız.